Aby sa kaderník vedel rozhodnúť pre správny postup práce a aby zvolil vhodné prostriedky na chemický zásah a ošetrenie vlasov, je preňho veľmi dôležité poznať fyzikálne vlastnosti vlasu. Medzi najdôležitejšie fyzikálne vlastnosti vlasu patria: pevnosť, elasticita – pružnosť, statická elektrina, savosť a hrúbka vlasov.


Pevnosť a pružnosť vlasov

Pevnosť a pružnosť vlasov patria medzi najdôležitejšie vlastnosti. Vďaka nim môže vlas odolávať silám, ktoré by mohli zmeniť jeho tvar, objem a dĺžku. Elasticita umožňuje vlasu vrátiť sa po natiahnutí do pôvodného tvaru bez poškodenia.

Mokrý vlas sa dokáže predĺžiť až o 25 % vďaka vyrovnaniu špirály - závitnice. Po usušení sa dokáže vrátiť späť do pôvodného tvaru.

Pevnosť a pružnosť vlasu závisia od keratínových vlákien v kortexe. Chemické zásahy do vlasov (preparácia, odfarbovanie), ale aj nadmerné pôsobenie slnečné- ho ultrafialového žiarenia môžu poškodiť kortex a zmeniť pružnosť vlasu. Poškodený vlas sa nedokáže naťahovať do pôvodnej dĺžky, netočí sa a ľahko sa láme. Úlohou kaderníka je zistiť stav pružnosti vlasu, aby mohol vybrať vhodný spôsob zásahu do vlasu.

Na sledovanie pevnosti vlasu slúži špeciálne zariadenie, pri ktorom sa sleduje natiahnutie vlasu účinkom vonkajšej sily spôsobenej zavesením závažia s rôznou hmotnosťou v rôznych podmienkach. Zdravý vlas by mal uniesť zaťaženie 100-gramovým závažím do pretrhnutia. Čím je vlas poškodenejší, tým ľahšie sa pretrhne.

Pevnosť, pružnosť a odolnosť vlasu proti pretrhnutiu sa dá v praxi ľahko vyskúšať:
1. Natočte si konce vypadnutého vlasu na ukazováky oboch rúk. Vyviňte mierny tlak a ťahajte ukazováky smerom od seba. Sledujte, aký ťah vlas vydrží, kým sa pretrhne. Zdravý vlas vydrží väčší ťah, poškodený vlas sa láme už pri najmenšom zaťažení.
2. Palcom a ukazovákom jednej ruky uchopte vypadnutý vlas pri korienku. Zovretými nechtami druhej ruky prejdite po celej dĺžke vlasu v smere od korienka po konček, aby ste ho natiahli. Celý proces zopakujte tri- krát a pozorujte, aký tvar vlas získal.

Ak je vlas pravidelne zvlnený, je zdravý. Ak sa vlní menej pravidelne a sú na ňom rovné úseky, je mierne poškodený. Ak sa láme, alebo tvorí nepravidelné špirály rôznych veľkostí, je silne poškodený.
Teraz vhoďte vlas do misky s vodou a pozorujte, ako rýchlo sa vracia do pôvodného stavu. Po vložení do vody by mal vlas získať pôvodný tvar.
Zdravý vlas musí odolávať aj napätiu. Ak ho skrútime, musí mať dosť síl na to, aby sa dostal do pôvodného stavu. Poškodený vlas sa natiahne iba mierne a nestočí sa pravidelne. Ak je vystavený napätiu, je veľmi pravdepodobné, že sa pretrhne.

Statická elektrina vlasu

Pri trení, česaní či kefovaní vlasov vzniká vo vlasoch statická elektrina najmä keď je horúce a suché počasie.

Pri česaní vznikajú na vlasoch rovnaké náboje, ktoré sa navzájom odpudzujú. Vlasové vlákna odstávajú od seba a vzniká dojem „rozlietaného vlasu". Vlasy sa ťažko upravujú a vyzerajú neusporiadane.

Katiónaktívne látky, ktoré sa nachádzajú hlavne v kondicionéroch a v niektorých šampónoch, dokážu odstraňovať nežiaduci záporný (–) náboj z poškodených vlasov. Vyhladzujú ich povrch a dodávajú im lesk.

Vyskúšajte si silu elektrostatického náboja vlasov. V triede s nízkou vzdušnou vlhkosťou si na stôl pripravte natrhané malé kúsky papiera a pingpongovú loptičku. Z vodovodu pustite jemný prameň vody.

Prejdite hrebeňom z plastu niekoľkokrát po vlasoch a priložte ho najprv k papierikom. Znovu prejdite hrebeňom po vlasoch a priložte ho k pingpongovej loptičke. Nakoniec prejdite hrebeňom po vlasoch a priložte ho do blízkosti tečúcej vody.

Používaním hrebeňov vyrobených z dreva a uhlíkových vlákien alebo hrebeňov a kief vyrobených zo špeciálnych antistatických materiálov možno obmedziť vznik nežiaduceho náboja vo vlasoch a zabrániť tak ich lietavosti. Náboj z vlasov sa dá odstrániť aj postriekaním sprejoom s antistatickým účinkom.

Savosť vlasu

Účinkom vody vlasový keratín napúča. Priemer vlasu sa pri tom zväčšuje o 12 až 18 % a vlas sa predlžuje asi o 1 % až 2 %. Za prvé 4 minúty namočenia prijme vlas viac ako 75 % vody. Čím je poškodenie vlasov väčšie, tým sú vlasy savejšie.

Vlhkosť vlasov sa meria vlasovým hygrometrom. Meranie sa uskutočňuje na základe predlžovania vlastu účinkom vody.

Obsah vlhkosti vo vlase kolíše v závislosti od poveternostných podmienok. Najhoršie si účes zachováva tvar v horúcom a vlhkom počasí, pretože vlas nasaje veľa vody. Vlhkosť znižuje elektrický náboj, ktorý odpudzuje vlasy od seba. To spôsobí, že sú vlasy zľahnuté. Prejaví sa to ich zmenšeným objemom. Ak je počasie suché, vlas má menej vlhkosti, viac náboja a získava objem.
Mokrý vlas má napučané bunky kortexu, pootvorené šupinky kutikuly a stráca svoju hladkosť. Pri jeho trení vzniká napätie, čo môže spôsobovať zamotanie vlasov pri umývaní. Nadmerné trenie ho poškodzuje a obdiera šupinky kutikuly. Mokré vlasy preto nikdy nešúchame!

Veľa zákazníčok má problémy so suchými vlasmi. Hlavné príčiny vysúšania vlasov sú: nedostatočná vzdušná vlkosť spôsobená vykurovaním, silný chemický zásah, pri ktorom došlo k poškodeniu vlasov, slnečné žiarenie a soláriá, časté sušenie vlasov horúcim vzduchom, chlórovaná a slaná voda. Suché vlasy sú na pohľad drsné, majú zníženú pružnosť, často majú rozdvojené končeky a pri česaní sa ľahko zamotávajú.

tabulka

Hrúbka vlasu

Hrúbka vlasu sa meria špeciálnym prístrojom – kaderníckym mikrometrom. Pomocou neho zistíme, s akým hrubým vlasom budeme pracovať. Meranie nemôžeme uskutočniť len na jednom mieste hlavy. Musíme zvoliť vlasy z viacerých miest na hlave, ktoré sú rôzne vystavené účinkom okolitého prostredia – napríklad z čela, z temena, zo spánkov, zo zátylku.
Ak chceme mať presnejší prehľad o kvalite vlasov, na jednom vlase uskutočníme tri merania – jedno pri korienku, jedno v strede a jedno na končeku. Až tak získame prehľad o celkovom poškodení vlasov. Čím je vlas poškodenejší, tým odlišnejšie hodnoty nameriame. Priemer poškodenej časti vlasu sa zmenšuje. Hrúbku vlasu meriame dvojakým spôsobom. Meriame priemer vlasu (PD) a priemer vlasu v slučke (PS).

Meraním priemeru vlasu zisťujeme jeho hrúbku.
Podľa nameraných výsledkov rozdeľujeme vlasy na:
– jemné – priemer do 0,05 mm,
– normálne – priemer od 0,05 do 0,07 mm,
– hrubé – priemer od 0,07 mm vyššie.

Hrúbku vlasu v priemere zapisujeme ako hodnotu PD a meriame ju, keď potrebujeme zistiť mieru jeho poškodenia pred odfarbením, farbením a preparáciou. Pomáha kaderníkovi pri výbere vhodného odtieňa farby a pri voľbe postupu práce.
Meranie priemeru vlasu v slučke. Vlas pri meraní ohneme do slučky a zmeriame jeho hrúbku. Získanú hodnotu zapíšeme ako PS. Toto meranie vykonávame pred preparáciou, aby sme zistili tvar prierezu vlasu a aby sme vedeli vybrať vhodné natáčky.

Aby sme zistili tvar vlasu, musíme vypočítať podiel PD/PS. Ak je výsledná hodnota v rozmedzí:
– od 0,8 po 1,2 – vlas je kruhového prierezu, je úplne rovný,
– od 0,5 po 0,8 alebo od 1,2 po 1,5 – vlas je oválneho prierezu, čiže mierne zvlnený,
– menej ako 0,5 a viac ako 1,5 – vlas je skoro plochý, teda kučeravý.

Pri preparácii volíme natáčky podľa vypočítaných výsledkov. Ak je vlas mierne zvlnený, volíme natáčky v priemere menšie o jednu veľkosť oproti požadovanej veľkosti kučery. Ak je vlas kučeravý, použijeme natáčky menšie o dve veľkosti. Rovnako veľké natáčky použijeme v prípade, že je vlas rovný.
Hrúbku vlasu môžeme zistiť aj hmatom alebo zrakom, ale presné výsledky dostaneme až po zmeraní kaderníckym mikrometrom, ktorý by nemal chýbať ani v jednom kaderníctve.

kadernik

Úryvok z učebného textu v učebnici MATERIÁLY pre 1. ročník UO kaderník, prvej z trojice aktualizovaných učebníc materiálov pre učebný odbor kaderník a experimentálny učebný odbor barbier. Nové vydanie učebnice je určené žiakom 1. ročníka učebného odboru 6456 H kaderník ako aj učiteľom tohto učebného odboru.

Aktualizovaná učebnica z r. 2007, ktorá je v súlade s platným ŠVP pre učebný odbor 6456 H kaderník a pre experimentálny učebný odbor barbier. Obsahuje tri základné kapitoly. Nové vydanie učebnice doplňa nový obrazový materiál a zhrnujúce tabuľky na konci jednotlivých celkov. Na spätnú väzbu slúžia Otázky a úlohy. Témy sú zostavené systematicky a prehľadne.

Viac informácií o učebnici nájdete TU