Študentom dali voľnú ruku. V Česku maturujú i z Harryho Pottera

Pridané: 11.3.2019 10:07:54 Počet zobrazení: 452

11 Marec 2019

Medzi literárne diela, z ktorých bude tento rok maturovať najviac českých žiakov, patrí Harry Potter J. K. Rowlingovej či Pán prsteňov J. R. R. Tolkiena.

Študentom dali voľnú ruku. V Česku maturujú i z Harryho Pottera

Medzi knihami, ktoré si českí stredoškoláci budú môcť vytiahnuť ako maturitné otázky, sú aj jednotlivé diely Hry o tróny R.R. Martina, z ktorých vznikol populárny rovnomenný seriál, alebo severské detektívky Jo Nesba. Medzi literárne diela, z ktorých bude tento rok maturovať najviac českých žiakov, patrí Harry Potter J. K. Rowlingovej či Pán prsteňov J. R. R. Tolkiena. Medzi knihami, ktoré si českí stredoškoláci budú môcť vytiahnuť ako maturitné otázky, sú aj jednotlivé diely Hry o tróny R.R. Martina, z ktorých vznikol populárny rovnomenný seriál, alebo severské detektívky Jo Nesba.

Ako uvádza Česká televízia, ministerstvo školstva dalo školám voľnú ruku vo výbere povinnej literatúry, a mnohé školy dávajú zas voľnú ruku svojim študentom, ktorí môžu do zoznamu kníh určených k maturitám dopĺňať vlastné návrhy. "Navrhované knihy sú väčšinou veľmi kvalitné a často aj náročné," pochvaľuje si vkus študentov češtinárka z Pražského tanečného konzervatória Olga Všelichová.
Maturanti si zo zoznamu kníh ponúkaného školou, v ktorom musí byť najmenej 60 titulov, musia do konca marca vybrať 20 kníh, z ktorých jednu si na konci roka vytiahnu ako maturitnú otázku. "Diela sa často v zoznamoch maturantov opakujú. Stabilne sú tam básnické zbierky Máj a Kytice, Shakespearove drámy, Robinson Crusoe, Harry Potter aj Pán prsteňov. Obľúbenými autormi sú aj Remarque, Hemingway, Hrabal alebo Pavel," cituje ČT češtinárku z ostravského gymnázia Hrabůvka Michaelu Böhmovú.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

Ministerské tituly

Ministerské tituly

Aktuálne informácie k príspevku na učebnice na školský rok 2021/2022 nájdete TU.