Štartuje druhý ročník chemickej súťaže pre základné školy

Pridané: 5.2.2018 16:15:05 Počet zobrazení: 1751

05 Február 2018

BRATISLAVA – Presne 2. februára 2018, v rámci 6. národnej konferencie učiteľov chémie v Trnave, odštartoval druhý ročník celoslovenskej súťaže pre žiakov základných škôl s názvom SKÚS POKUS – Chémia pod pokrievkou. Do súťaže sa tak aj v tomto školskom roku môžu prihlásiť žiaci druhého stupňa základných škôl a tiež príslušných ročníkov osemročných gymnázií. Stačí skúsiť pokus s bežnými surovinami, natočiť ho na video a poslať ho do 8. apríla 2018 organizátorovi súťaže.

Štartuje druhý ročník chemickej súťaže pre základné školy

Koncept celkom novej súťaže je výsledkom spolupráce troch subjektov – učebnicového vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA, odborného nakladateľstva RAABE Slovensko a Združenia učiteľov chémie. Súťaž svojím menom aj tento rok zastrešil bývalý predseda Slovenskej akadémie vied a jedna z najväčších vedeckých kapacít na Slovensku prof. Ing. Štefan Luby, DrSc. Odborným garantom a predsedom poroty je predsedníčka Združenia učiteľov chémie RNDr. Helena Vicenová, ktorá je odbornej verejnosti známa aj ako autorka učebníc a cvičebníc chémie pre základné školy a príslušné ročníky gymnázií s osemročným štúdiom.

„Cieľom súťaže SKÚS POKUS 2 je popularizácia prírodných vied na čele s chémiou medzi staršími žiakmi, s ktorou sa môžu stretávať všade okolo nás. Školám sme sa snažili ponúknuť čo najzábavnejšiu formu súťaže, aby sa žiaci mohli naučiť niečo nové a mali radosť z objavovania. Súčasne však bolo dôležité nájsť spôsob, ktorým by sme oslovili mladých. V minulom roku sa nám potvrdilo, že tínedžerom je forma sebaprezentácie cez zábavné videá veľmi blízka, o čom svedčila úroveň natočených príspevkov,“ povedala pri vyhlásení súťaže JUDr. Monika Fegyveres Oravská, konateľka EXPOL PEDAGOGIKA.

O súťaži

Súťaž SKÚS POKUS 2 má dve časti. Prvou úlohou žiakov je s pomocou učiteľa vytvoriť súťažný tím, ktorý pozostáva z dvoch až ôsmich členov. Druhou je vymyslieť a aj zrealizovať chemický pokus s bežne dostupnými surovinami. Učiteľ samotný pokus nevykonáva, je „len“ jeho mentorom. Žiaci následne natočia pokus a video pošlú do 8. apríla 2018 organizátorovi súťaže. Videozáznam zhodnotí odborná komisia zložená z vedeckých a pedagogických elít Slovenska, pričom v rámci hodnotenia sa bude prihliadať nielen na odbornú úroveň pokusu, ale aj jeho kreatívne spracovanie. V druhej časti sprístupní organizátor súťaže najlepšie videá na stránke www.expolpedagogika.sk/skus-pokus-2, kde bude mať verejnosť možnosť hlasovať a vybrať tri najatraktívnejšie súťažné príspevky.

Dôležité termíny

  • Začiatok súťaže: 2. február 2018
  • Ukončenie posielania príspevkov: 8. apríl 2018
  • Uverejnenie súťažných príspevkov: 23. apríl – 14. máj 2018
  • Vyhodnotenie súťaže: koniec mája 2018

Benefity pre žiakov aj školy

Nová chemická súťaž má zámer naučiť žiakov vnímať chémiu ako súčasť bežného života, keď žiaci majú možnosť nielen získať nové vedomosti a skúsenosti, ale naučia sa aj prezentovať svoje pokusy či pracovať v tíme. Nie sú to však len hodnotné ceny, o ktoré budú tímy bojovať. Vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA sa okrem cien rozhodlo odmeniť každú školu, ktorá svojich žiakov zapojí do súťaže, aj špeciálnym darčekom – zľavou 50 % na nákup Cvičebníc chémie z učebnicového nakladateľstva EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. Škola, ktorá do súťaže zapojí najviac tímov, získa navyše samostatnú cenu.

Cvičebnice

Výhercovia sa koncom mája 2018 zúčastnia slávnostného vyhodnotenia súťaže, ktoré sa bude konať v gala sále generálneho partnera súťaže – spoločnosti Slovnaft.

Dodajme, že do prvého ročníka súťaže žiaci v minulom roku prihlásili spolu až 200 videí, v ktorých sa predstavilo takmer 800 žiakov a ich pedagógov.

Viac informácií o súťaži spolu s prihláškou nájdu učitelia a žiaci na stránke www.expolpedagogika.sk/skus-pokus-2

Návod, ako na to, prináša súťažiacim video, ktoré malo premiéru na 6. národnej konferencii učiteľov chémie v Trnave - POZRITE SI VIDEO

 

 

PARTNERI DRUHÉHO ROČNÍKA SÚŤAŽE 

GENERÁLNY PARTNER

 

PARTNERI

STIEFEL   LittleLane  Interaktivna-trieda

MEDIÁLNI PARTNERI

Učiteľské noviny

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

Ministerské tituly

Ministerské tituly

Aktuálne informácie k príspevku na učebnice na školský rok 2021/2022 nájdete TU.