Najväčšia súťaž pre mladých vedcov odštartovala!

Pridané: 5.11.2019 11:04:40 Počet zobrazení: 1441

05 November 2019

Použi um a SKÚS POKUS! Áno, správne, je tu štvrtý ročník celoslovenskej súťaže pre žiakov základných škôl s názvom SKÚS POKUS 4. Do súťaže sa aj v tomto školskom roku môžu prihlásiť žiaci druhého stupňa základných škôl a tiež príslušných ročníkov osemročných gymnázií. Stačí vytvoriť pokus z prírodných vied s bežne dostupnými surovinami, natočiť ho na video a poslať takto zaznamenaný pokus spolu s fotografiou do 6. apríla 2020 organizátorovi súťaže.

Najväčšia súťaž pre mladých vedcov odštartovala!

Použi um a SKÚS POKUS!

Už štvrtý ročník súťaže je výsledkom úspešnej spolupráce troch subjektov – vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA, odborného nakladateľstva RAABE Slovensko a Združenia učiteľov chémie. Tvárou súťaže a odborným garantom sa tento ročník stal inšpiratívny vedec a vynálezca doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc., z Elektrotechnického ústavu SAV, ktorý v roku 2012 so svojím vedeckým tímom urobil prelom vo výskume magnetickej neviditeľnosti.

O súťaži

Súťaž SKÚS POKUS je priestorom pre šikovných žiakov, ako uplatniť svoje vedomosti v prírodných vedách a vyhrať hodnotné ceny, ktoré ich priblížia zase o niečo bližšie k ich snom. Zámerom súťaže je naučiť žiakov vnímať prírodné vedy ako súčasť bežného života, keď žiaci majú možnosť nielen získať nové vedomosti a skúsenosti, ale naučia sa aj prezentovať svoje pokusy či pracovať v tíme.

Súťaž SKÚS POKUS má dve časti. Prvou úlohou žiakov je s pomocou učiteľa vytvoriť súťažný tím, ktorý pozostáva z dvoch až ôsmich členov. Druhou je vymyslieť a aj zrealizovať pokus s bežne dostupnými surovinami. Učiteľ samotný pokus nevykonáva, je „len“ jeho mentorom. Žiaci následne natočia pokus a video pošlú do 6. apríla 2020 organizátorovi súťaže. Videozáznam zhodnotí odborná komisia zložená z vedcov a odborných pedagógov. V druhej časti sprístupní organizátor súťaže najlepšie videá na stránke www.skolskyportal.sk, kde bude mať verejnosť možnosť hlasovať a vybrať päť najatraktívnejších súťažných príspevkov.

PRÍNOS PRE ŽIAKA: Žiaci zažijú plno zábavy, hodnotne využijú čas a zapoja svoju tvorivosť, pričom sa naučia vnímať prírodovedné vedy všade okolo nich. Získajú nové vedomosti a skúsenosti, naučia sa prezentovať svoje pokusy a pracovať v tíme. Ocenení žiaci získajú následne diplom od vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA, hodnotné ceny a tiež sa zúčastnia na záverečnom vyhodnotení, kde ich čakajú ďalšie prekvapenia.

cvičebnica chémie           PZ Fyzika      PZ Biológia

ŠPECIÁLNE VÝHODY PRE ŠKOLU: Škola, ktorá zapojí do súťaže akýkoľvek počet tímov, získava automaticky zľavu 50 % na nákup Cvičebníc chémiepracovných zošitov Fyzikapracovných zošitov Biológia z portfólia vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA a vydavateľstva RAABE (zľavu nie je možné kumulovať s množstevnou zľavou).

 

Dôležité termíny

 

POZOR ZMENA V PRIHLASOVANÍ!

 

Začiatok súťaže: 4. novembra 2019

 

Ukončenie prihlasovania: 29. február 2020

 

Ukončenie posielania príspevkov: 6. apríl 2020

 

Uverejnenie súťažných príspevkov: 20. apríl – 11. máj 2020

 

Vyhodnotenie súťaže: 21.máj 2020

 

Výhercovia sa koncom mája 2020 zúčastnia na slávnostnom vyhodnotení súťaže, ktoré sa bude konať v gala sále generálneho partnera súťaže – spoločnosti Slovnaft. Pre zaujímavosť len do prvého ročníka súťaže bolo spolu prihlásených takmer 200 videí, v ktorých sa predstavilo takmer 800 žiakov a ich pedagógov.

Pozrite si ukážky víťazných videí z minulého ročníka

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

Ministerské tituly

Ministerské tituly

Aktuálne informácie k príspevku na učebnice na školský rok 2021/2022 nájdete TU.