Internet do škôl začína mizivo. 25 školami namiesto stoviek

Pridané: 28.3.2019 10:30:02 Počet zobrazení: 578

28 Marec 2019

V podkladoch k tendru chcelo ministerstvo zadať naraz objednávku pre 2 000 škôl.

Internet do škôl začína mizivo. 25 školami namiesto stoviek

Ministerstvo školstva si s telekomunikačným operátorom Swan, ktorý získal zákazku Edunet, odsúhlasili prvú objednávku na internetové služby pre školy. S firmou podpísalo zmluvu pritom ešte začiatkom októbra minulého roka a tender vyhlásilo v decembri 2015.

Zoznam vyvolených neznámy
Napriek dlhej dobe sa novej konektivity zatiaľ dočká len 25 škôl, uviedol rezort pre Živé.sk.
Nízky počet subjektov vysvetľuje tým, že pochádzajú z každej skupiny rýchlostí pripojenia a chcú si „overiť technické riešenie a kvalitu". K reálnemu zapojeniu škôl ešte nedošlo.
Popri dátových službách si štát objednal zriadenie centrálneho bodu, cez ktorý sa subjekty cez Edunet pripájajú na internet. Zmluva zaň počíta so sumou niečo cez 143-tisíc eur s DPH mesačne – bez poplatkov za dáta.
Potvrdili sa tak slová Miroslava Strečanského, člena predstavenstva Swanu a spolumajiteľa skupiny DanubiaTel, ktorá spoločnosť ovláda z 50 %. „Nemôžeme dodať len školu, musíme dodať aj centrálnu časť," vravel v decembri pre Živé.sk. Začiatkom roka dodal, že ide o najdôležitejší prvok a čakali na dotiahnutie debaty s rezortom, keďže bez neho nemohli nikoho pripájať. Centrálnu časť mali už mať pripravenú v „laboratórnom" prostredí.
Iba v januári ministerstvo konštatovalo, že centralizovane riadený prestup do internetu, manažment a monitoring siete, riadenie Wi-Fi či vytvorenie a prevádzku informačného systému „nebude súčasťou prvej objednávky" a ešte prebiehali rokovania. Napokon je teda všetko inak.
Pripomeňme, že bezpečnosť bola hlavným argumentom pre potrebu Edunetu, lebo školy nemajú expertov, aby sa vedeli o služby starať na požadovanej úrovni.

Objednávky majú prísť
Spomínaných 25 škôl je výrazne menej, ako sa pôvodne predpokladalo. V súťažných podkladoch rezort definoval pre prvú objednávku až približne 2 000 prípojok. V decembri sme písali o zámere priniesť nové služby pre 279 škôl a v pláne bolo pridanie ďalších 1 271, ktoré figurovali v predchádzajúcom projekte Infovek 2 a prejavili záujem prejsť na Edunet.
Ministerstvo teraz avizuje, že celkovo má zámer zapojiť 2 260 škôl. Zatiaľ nie je známe, kedy. Hovorí o „ďalších objednávkach".
Zmluva so Swanom je na štyri roky a má finančné maximum 64,36 milióna eur s DPH. Štát ale už priznal, že nemá peniaze na uspokojenie všetkých škôl, v decembri dokonca nerátal s dvoma najrýchlejšími typmi pripojenia a rokoval o navýšení rozpočtu. Na začiatku roka už deklaroval, že by chcel pre subjekty aj najvyššiu rýchlosť 400 Mbit/s.
Štát v septembri tvrdil, že pokračovanie v Edunete je najmenej zlé z dostupných zlých možností. Doteraz školy na nové pripojenia čakajú.

Zdroj: aktuality.sk

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

Ministerské tituly

Ministerské tituly

Aktuálne informácie k príspevku na učebnice na školský rok 2021/2022 nájdete TU.